Da li i ti imaš lošu naviku da menjač motocikla stavljaš u neutral, npr. kada si zaustavljen ispred semafora ili u koloni vozila u gradskoj gužvi?
OVO JE IZRAZITO OPASNO I MOLIM TE OVO NIKADA NE RADIŠ! Pokušaću ukratko da pojasnim zašto neutral može da bude izrazito opasna odluka.
Da bi bolje razume zašto je važno da izbegneš ovu lošu naviku, krenuću od statistike, ali obećavam, bez smaranja.
Koje nezgode sa učešćem motociklista se najčešće događaju?
Većina evropskih istraživanja i analiza izdvaja tri najčešća tipa/vida sudara između motocikla i putničkog vozila, a to su:
- bočni sudar (Slika 1),
- sudar pri vožnji u istom smeru (slika 2 i 2a)
- sudar pri uporednoj vožnji (slika 3).
Zaustavljen si ispred semafora ili u koloni i odjednom neočekivan udarac od pozadi. Sudar pri vožnji u istom smeru, sustizanje ili žargonski “sudar od pozadi”, poslednjih pet godina značajno je povećan. U Srbiji, ove nezgode činile su 21%, svih nezgoda sa stradalim motociklistima.
Gde se ove nezgode najčešće događaju?
Više od 80% nezgoda u sustizanju dešava se na gradskim saobraćajnicama. Idemo dalje.
Kada se ove nezgode događaju?
Vremenska analiza ovih nezgoda sa nastradalim motociklistima pokazuje da se ovaj tip sudara najčešće dešava u periodu od oko 12 časova do 20 časova, a svoj maksimum dostiže oko 16 h. Dakle, period najvećih saobraćajnih gužvi.
Da sumiram, rizik od sudara u sustizanju je najveći prilikom stani kreni vožnje u gradskoj gužvi. Idemo dalje.
Zašto dolazi do ovog tipa sudara?
Ovo je ključni momenat u kom će ti postati jasno zašto može biti opasna loša navika stavljanja menjača motocikla u neutral prilikom zaustavljanja u koloni ili na stop liniji na semaforu.
Istraživanja ukazuju na jedan veoma zanimljiv fenomen koji pojašnjava zašto ostali učesnici u saobraćaju ne primete motociklistu na vreme. Verovao ili ne razlog je jedan far i jedno stop svetlo motocikla.
Pojasniću. Motocikli i mopedi čine svega 2% svih registrovanih vozila na globalnom nivou. Kada je pažnja i koncentracija kod drugih učesnika u saobraćaju na niskom nivou i mislima nisu prisutni u vožnji, njihov mozak je navikao da vozilo prepoznaje kada primeti dva fara ili dva stop svetla, jer to najčešće viđa u saobraćaju. Zbog toga može da se dogodi da u stanjima odsustva misli ili korišćenja mobilnog telefona, drugi vozač motociklistu koji je zaustavljen ne detektuje kao opasnost, čak i kada je doslovno par metara ispred stop linije kod semafora ili je u vožnji i potpuno neočekivano ga sustigne automobilom.
Najčešći uzrok nezgoda „Auto pilot stanje“
Uzrok i ovih nezgoda uglavnom je autopilot stanje kod drugih vozača, jer kao što rekoh njihov mozak ne prepoznaje samo jedno stop svetlo kao opasnost i tada ste ti i tvoj motocikl za njega nažalost nevidljivi, prosto rečeno ne postojiš. Zapravo njihov mozak je treniran da prepozna dva fara. Tzv. fenomen “Gleda, a ne vidi”. Drugi vozač gleda u tebe i ti pogrešno protumačiš da te je video. Ovaj tip nezgoda je značajno povećan nakon korone. O auto pilot vožnji i načinima prepoznavanja ovih opasnosti smo detaljno pričali na našem Online kursu, a o auto pilot vožnji kod vozača motocikla možeš pročitati ovde.
Dakle kada znamo ovu statistiku, želim da zamisliš jednu ne baš prijatnu situaciju:
Gužva u gradu, svi se vraćaju sa posla i ti se zaustavljaš motociklom ispred stop linije na semaforu, ne proveravaš ogledala i pre nego što si se zaustavio, već si ubacio u neutral i spustio si oba stopala na kolovoz i sklonio ruke sa upravljača.
E sada.. U zadnjem trenutku skapiraš da se vozilo iza tebe ne zaustavlja dok prilazi semaforu i ako je crveno svetlo, jer vozač automobila npr. gleda u mobilni telefon koji drži na volanu. Moraš brzo da kreneš kako bi izbegao sudar.
Šta misliš, koliko vremena ti je potrebno, da vratiš stopalo na fuzaster, stisneš kvačilo, ubaciš u brzinu i kreneš? Nije nas mrzelo, pa smo uradili merenje vremena. Ukoliko su ti stopala na kolovozu i prsti leve ruke ti nisu na kvačilu, u proseku dok sve ovo uradiš, u najboljem slučaju, potrebno ti je između 2 sekunde i 3 sekunde, da kreneš.
Uzeću za primer da se vozilo iza tebe kreće brzinom od npr. 30 km/h. To znači da u jednoj sekundi prelazi oko 8 metara. Ako je menjač tvog motocikla u brzini, automatski si upeo da kupiš prostor od 16 metara iza sebe, što ti značajno povećava mogućnost da se bezbedno izvučeš iz ove situacije.
Namerno sam napomenuo da u najboljem slučaju imaš 2 do 3 sekunde vremena, da reaguješ. Moraš biti svestan da se u ovim situacijama javljaju panika i strah, koji povećavaju rizik od greške. Nekad motocikl neće iz neutrala da “uđe u prvu”, jednostavno zaglavi zbog lošeg položaja elemenata u menjaču, a dešava se i kod najsavremenih motocikala. Profesionalci koji se bave mehanikom, ovo mogu detaljnije stručno da pojasne. Tada računaj da će vreme prebacivanja u prvu brzinu biti drastično duže i tada su šanse da izbegneš sudar značajno manje.
A sada idemo na konkretne savete koji će ti pomoći da budeš bezbedniji u saobraćaju.
Savet broj 1. Proveri ogledala.
Neposredno pre zaustavljanja motocikla navikni se da kratko proveriš ogledala/retrovizore, da se uveriš o nameri vozača iza. Ovo treba da postane refleksna radnja. Koliko god zvučalo čudno, nije teško uvideti da li se farovi iza motocikla kreću bezbednom ili nebezbednom brzinom i da li vozač ima nameru da se zaustavi. Dokazano je da korišćenje retrovizora u direktnoj vezi sa stepenom pažnje i čini vozača motocikla fokusiranim.
Savet broj 2. Motocikl je uvek u prvoj brzini kada si zaustavljen u saobraćaju, kvačilo aktivirano.
To će ti omogućiti brz i bezbedan start.
Savet broj 3. Kupi bezbedan prostor ispred.
Ako su ispred tebe zaustavljena vozila, uvek ostavi barem dužinu i po motocikla ispred sebe, da možeš bezbedno da skreneš levo ili desno u slučaju da primetiš da se vozilo iza tebe ne može zaustaviti bezbedno.
Savet 4. Dok si zaustavljen u saobraćaju, aktivna je zadnja kočnica.
Ukoliko dođe do udara vozila u motocikl, javlja se tzv. negativno usporenje. Zbog drastično manje mase motocikla, telo motocikliste negativno usporenje izazvano ovim tipom sudara dosta teško podnosi. U momentu udara vozila od pozadi, javljaju se jaka usporenja, nastaju tzv. trzajne povrede vrata itd. Novija istraživanja su potvrdila da je u momentu sudara mnogo povoljnija opcija da je motocikl “zakočen u mestu”. Pritisnuta zadnja kočnica može značajno umanjiti posledica koje trpi telo motocikliste prilikom ovog tipa sudara.
Na našim SMART MOTO treninzima na poligonu primetili smo da vozači parkiran motocikl često ostavljaju u neutralu. Ponekad se desi da to urade na terenu koji je pod nagibom. Ukoliko je bočni oslonac (ćopava) postavljena pod manjim uglom kada se otvori, čak i jači vetar može pokrenuti motocikl, ćopava se sklopi i šteta je neizbežna. Ovo loša navika je posebno opasna prilikom sedanja ili silaska sa motocikla, jer se ćopava može neočekivano sklopiti. Neutral je otežavajući momenat i ukoliko je potrebno da podišneš oboren motocikl. Gotovo je nemoguće ostvariti stabilnost motocikla tokom podizanja, jer će se sve vreme kretati dok pokušavaš da ga uspraviš.
Znam da ima dosta videa na ovu temu na YouTube-u, u kojima se objašnjava kako lagano u vožnji “da staviš” menjač motocikla u neutral, pre zaustavljanja i znam da ti je ovo lakša opcija, da se odmoriš, skloniš ruke sa upravljača, ALI… Statistički, rizik od sudara u sustizanju uopšte nije mali, koliko god ti se činilo nerealno da do njega dođe.
Savet 5. Nemoj da te mrzi da poštuješ navedene savete/procedure.
Naravno želim da ti ovi saveti nikada ne zatrebaju u praksi.
I na kraju ovog teksta, sećam se i rečenice glavnog instruktora BMW MOTORRAD-a Ralpha Hoffmana, koju nam je više puta ponovio na BMW instruktorskom treningu u Marseju, 2022. godine, a glasi ovako:
“Ne postoji ni jedan momenat u korišćenju motocikla, kada je bezbedno da menjač motocikla bude u neutralu!”.
Ralph Hoffman
Jedini opravdan momenat je kada je motocikl na centralnom štenderu i podmazuješ lanac.
Puno ovakvih trikova naučićemo te na našem online moto kursu.