Mitovi o zaštitnoj moto kacigi i izgovori zbog kojih se ne koristi

Da li znaš da skoro svaki četvrti stradali motociklista i svaki drugi stradali vozač mopeda, u momentu sudara nije koristio zaštitnu kacigu ili je ona bila nehomologovana? Ovo statistika se odnosi na područje Republike Srbije, iz ne tako daleke 2019. godine.

motociklista bez zastitne opreme

Zapravo, uvek me je interesovalo šta su razlozi da u ključnom momentu, kada dođe do sudara, između motocikliste i asfalta nedostaje adekvatna zaštitna oprema, a posebno zašto u tom trenutku nema odgovarajuće kacige na glavi vozača ili putnika?

Ovaj tekst posvećen je mitovima o zaštitnoj kacigi, odnosno najčešćim izgovorima zbog kojih se ona ne koristi. Prikupljao sam ih vremenom i želim da one ključne podelim sa tobom kako bi ovu lošu naviku prepoznao na vreme i stekao potpunu disciplinu korišćenja zaštitne opreme. Posebno mi je važno da to uradiš ako si na početku moto karijere. Moje ime je Dr Vladimir Jevtić, 1 od 5 doktora nauka u svetu koji se profesionalno bave bezbednošću motociklista. Vestačio više od 1000+ moto nezgoda i ceo svoj život sam posvetio oblasti bezbednosti motociklista. Pa da krenemo.

Analizirajući istraživanja i stavove vozača utvrdio sam da postoje 3 osnovna razloga zašto nema zaštitne opreme na vozaču u momentu kada je najpotrebnija. Prvi je neinformisanost vozača. Jednostavno, dogodi se da motociklista nema dovoljno znanja o značaju zaštitne opreme i nije stekao naviku korišćenja. Drugi razlog je potcenjivanje rizika i čuvena pomisao “Neće meni da se dogodi”. Dakle, svesno se zaobilazi zakon i ne koristi kaciga. I treći razlog je nedisciplina i opuštanje. Vozač kod kuće ili u koferu ima kacigu i zaštitnu opremu, ali ga ponekad prosto mrzi da je koristi iako zna koliko je to rizično. 

Analiziraući ove razloge shvatite da se radi o izgovorima, koji se u našem svetu skupo plaćaju, često životom. A ko ima sreće to skapira dok se leži u bolnici ili domu zdravlja.

mitovi o zastitnoj kacigi

Mitovi o zaštitnim kacigama. Sada ćemo analizirati neke od čestih mitova o zaštitnoj kacigi u moto svetu, kako bi na vreme izbegli posledice pogrešne odluke. Idemo redom.

Mit broj 1. Prvi mit, generalizovanje zaštitne opreme. Kaciga je kaciga, bitno je imati nešto na glavi. Da li uopšte ima smisla porediti ove dve fotografije?

tipovi kaciga zamotor

Istraživanja kažu da 7 od 10 vozača koji koriste nehomologovanu kacigu zadobije povrede glave, a svaki treći vozač zbog toga smrtno strada u nezgodi (Peek-Asa et al., 1999). Postoji niz problema pri korišćenju nehomologovane opreme, kacige. Navešću neke. 

  • Zbog slabe pokrivenosti glave, minimalna je šansa da nehomologovana kaciga, spreči povrede
  • Pružaju lažan osećaj zaštite i samopouzdanja. 
  • Postoji veliki rizik pucanja spoljašnje školjke prilikom udara, jer imaju izrazito lošu apsorpciju udara. Upozorenje: Školjka kacige ni u jednom slučaju ne sme da pukne u nezgodi. Može da se deformiše, nikako da pukne! 
razbijena moto kaciga
  • Kod ove opreme problematično je i kopčanje. Zbog veće dužine, kopče nisu stabilne i dolazi do spadanja “kacige” pre kontakta sa podlogom. 
  • Najčešće nemaju vizir. Vozač je izložen jačim strujanjima vazduha, hladnoći i riziku da prljavština i insekti dospeju u oči. Dok vozač protrlja oko, proćiće 3 sekunde, a to znači da je pri brzini od 60 km/h, motocikl za to vreme prešao skoro 50 metara. Sa povećanjem brzine ovi problemi su sve izraženiji.
kaciga bez vizira
  • Naplate materijalnih i nematerijalnih troškova osiguranja je dovedena u pitanje, ako se nakon nezgode utvrdi da kaciga nema homologaciju. Osiguranje će osporiti ili umanjiti nadoknadu štete, ako vozač nije kriv ili je delimično kriv za nezgodu.
ece 22 06

I konačno, nakon nezgode u kojoj je vozač zbog neadekvatne kacige doživeo povrede ili stradao, šalje se poruka drugim vozačima da kaciga ne štiti glavu, što nije tačno. Uglavnom ti vozači nikada ne žele da priznaju da su pogrešili u izboru kacige. Upozorenje: Jako je važno da ne koristiš opremu koja nema homologaciju i pored toga što ti se čini da je nehomologovana oprema dovoljno kul ili atraktivna. Tu mislim na razne šlemove, biciklističke kacige i sl.

nehomologovana kaciga

Mit broj 2: Kaciga traje večno, ako nema spoljašnjih oštećenja. Vek zaštitne kacige u većini zemalja zakonski je ograničen na 5 do 7 godina, a otprilike toliko daju i proizvođači. Vozači uglavnom burno negoduju na ovu odluku. I ja sam nekada tako reagovao. Međutim, ovo je itekako opravdano. Razlog je jednostavan, unutrašnji deo kacige vremenom gubi elastičnost zbog korišćenja i postaje tvrd. To znači da u slučaju nezgode više nema odgovarajuće apsorbcije sile usporenja prilikom udara. Jednostavna računica kaže sledeće. Predpostavimo da u proseku imamo 10 vožnji tokom meseca i da sezona aktivno traje 8 meseci. Dolazimo do brojke od minimalno 160 pokreta “stavi skini” kacigu tokom jedne godine, odnosno 800 ovih pokreta za pet godina, pa je preporučljiva stručna provera stanja kacige posle ovog perioda. Vozači kurirskih službi ponekad dnevno imaju i po 50 pokreta “stavi skini”. 

SLIKA 6

Takođe, proveru kacige potrebno je uraditi i posle jačih udara spoljne školjke, npr. kada se ispusti na tvrdu podlogu. Treba uzeti u obzir i da znoj i nečistoće, ako ubacuješ rukavice u kacigu utiču na brže gubljenje elastičnosti. Skroz je u redu i pitanje “Šta ukoliko se kaciga samo povremeno koristi, a duže stoji”. Vidi ovako. Sastav materijala, lepkovi i komponente imaju vek trajanja i to se okom nevidi. Ne kažem da je za otpis, ali budi obazriv, jer štitiš svoju glavu. Slično je kao i sa pneumaticima, kada se predugo ne koriste, guma gubi karakteristike, bez obzira što nije potrošena. 

6.0

Mit broj 3: Vozim skuter po gradu i ne treba mi ful face kaciga. Da li je za manji skuter baš potrebna ful face kaciga?, mala je brzina… Kratak odgovor je, DA. Za skuter je najpotrebnija. Zašto? Vozači mopeda i suter stila motocikla u gradskoj vožnji često koriste polukacige ili otvorene kacige. Ova logika naočigled deluje ispravno, jer se radi o manjim brzinam i gabaritno manjim vozilima, ali tu se krije ogromna zamka. To kažem jer za oko 50% nezgoda nisu odgovorni vozači dvotočkaša i kada dođe do sudara, npr. automobil bočno udara u moped, vozač pada i udara glavom u kolovoz. Postavlja se pitanje: kakve veze ima da li si na mopedu ili adventure motociklu u ovom momentu? Čak je možda i opasnije biti na mopedu zbog manje mase vozila i sile usporenja. Manji gabriti i snaga motocikla ne znače da će posledice nezgode biti manje. Zbog toga ful face kaciga po mom mišljenju nema kompromis i ovaj mit je razotkriven.

image

Mit broj 4: U Americi može da se vozi bez kacige, šta nas ovi naši zakonodavci smaraju? Retko koji razgovor o kacigama prođe, a da se ne pomene rečenica “u Americi možeš da voziš bez kacige”, zašto kod nas mora toliko rigorozno? Ovu temu najčešće pokrenu vozači čoper motocikala. Znam da u je pojedinim Američkim državam to moguće. Ali? Uvek postoji ono ali. Sve je u redu dok se ne dogodi nezgoda. Šta je skriveni problem? Osiguravajuće kuće neće to prihvatiti sa oduševljenjem. Doživotni troškovi lečenja traumatskih povreda mozga, za 25-ogodišnjeg vozača iznose u proseku od oko 80.000 evra do blizu 3.000.000 evra. Ne brini, osiguravajuće kuće skoro uvek će naći način da barem ospore postupak za nadoknadu materijalnih i nematerijalnih troškova, u slučaju da vozač nije koristio kacigu ili ona nije bila homologovana. A to su jako komplikovani pravni procesi, posebno ako se radi o velikim sumama novca. Rezultati dve studije koje su sprovele Ujedinjene Nacije u SAD, ukazuju da je nakon ukidanja zakona o obaveznom korišćenju zaštitne kacige, u pojedinim državama stopa smrtnosti motociklista zbog povreda glave je porasla, u nekim slučajevima i više od dva puta. Zato predlažem da zbog tvoje bezbednosti zaboraviš Američki model.

slika 6.2

Stižemo do mita broj 5: Nošenje kacige je stvar moje lične odluke i radiću šta ja želim. Da li je baš tako? I pored zakonske obaveze, pojedini vozači upotrebu adekvatne zaštitne kaciga smatraju „prisilom“. U redu, svako ima pravo na mišljenje. Ali, hajde da to pogledamo iz drugog ugla. Zamisli sledeću scenu. Sudar u kom motociklista strada isključivo zbog povreda glave, jer nije želeo da koristi kacigu ili je koristio neodgovarajuću kacigu. Da li je ovakva odluka moralna prema njegovoj porodici i vozaču sa kojim se sudario? Ja smatram da nije. Da je koristio odgovarajuću kacigu, posledice bi bile daleko manje. Definitivno treba razmislite kakav uticaj mogu da imaju naše loše i sebične odluke u saobraćaju. Ovo ne važi samo za zaštitnu kacigu već i za ostalu zaštitnu opremu. Ne korišćenje adekvatne kacige sa sobom povlači mnoge posledice, a jedna od njih je i povećan rizik da te ne uoče na vreme, jer visokouočljivu kacigu ostali vozači najpre primete.

SLIKA 7

Mit broj 6: Za kratku vožnju, ne treba mi oprema. Istraživanja kažu da je rizik nastanka nezgode najveći na kratkim relacijama u gradu. Zašto? Često žuriš, mrzi te da stavljaš opremu i uz put misli skreneš na ono zbog čega si krenuo na vožnju, posao ili neke druge obaveze. Tada mozak ulazi tzv. auto pilot režim upravljanja, o kom smo detaljno govorili na našem ONLINE SMART MOTO TRENINGU. To ćete gotovo sigurno dovesti u opasnu situaciju, kada ostaješ bez prostora i vremena za izbegavanje, a nemaš zaštitu. Šta su posledice ovakvog ponašanja? Zavisi koliko sreće imaš. Ali budi spreman na doživotnu grižu savesti zato što je kaciga i oprema u momentu nezgode bila kod kuće ili u koferu motocikla. Koliko se posvetiš pripremi za vožnju, toliko ćeš biti posvećen i vožnji. Znaš i sam, kada planiraš duži put potpuno si posvećen svim detaljima i uglavnom koristiš punu opremu. 

Izgovori. Osatala su još 4 česta izgovora koje vozači koriste kao opravdanje što ne koriste adekvatnu kacigu. Izrazito je važno da ih na vreme prepoznaš. 

Izgovor broj 1. Vrućina mi je. Znam da nije prijatno na visokim temperaturama stajati u kolini, direktno na suncu. Međutim, još manje je prijatno biti u bolnici ili ne daj Bože ono najgore. Svaka kaciga ima ventilaciju i za kratko vreme ćeš se navići da je koristiš u svim uslovima, samo je potrebna bolja hidratacija. Primetio sam i da pojedini vozači pored homologovane kacige poseduju i “brejn kep”, koja je u prtljažniku motocikla i izgovor je da je koriste za gradsku vožnju, kada su visoke temperature. Ovo je ekstremno rizično, već sam govorio o takvoj vrsti opreme. 

slika 8

Izgovor broj 2. Steže me kaciga i žulja kopča. Kaciga ne bi smala da steže ukoliko je izabrana planski. Tesna kaciga koja nije predviđena za tvoj oblik glave svakako će izazvati nervozu u vožnji. Zbog toga je pažljivo i planski biraj kacigu, posebno veličinu. Pokušao sam da shvatim izgovor da kopča steže i žulja tokom vožnje? Stvarno ne znam kako je to moguće, osim ako kaiš nije podešen. Gotovo je pravilo da kaciga u sudaru, ako nije zakopčana ide sa glave vozača pre kontakta glave i podloge. I zbog toga i postoji zakonska obaveza da u vožnji bude zakopčana.

mitovi o moto kacigi

Izgovor broj 3. Nema veze što putnik nema kacigu, treba mu prevoz. Želiš da povezeš kekoga do centra grada? Putnik na motociklu znači odgovornost u svakom smislu. Razmisli da li je pametno i moralno da povezeš nekoga bez zaštitne kacige. Kako bi se osećao da neko poveze na motociklu nekog tebi bliskog i da čuješ loše vesti. Da li bi mu oprostio, kad bi ti rekao izvini, trebao mu je prevoz? Naravno da ne bi. 

slika 10

Izgovor broj 4. Stavi bilo šta na glavu zbog policije. Niko od nas ne voli kazne. Međutim, da li je policajac koji piše kaznu za ne nošenje kacige prijatelj ili neprijatelj? Odgovor je u narednom pitanju. Da li je bolje da te zaustavi policajac ili ograda pored puta ka kojoj klizaš bez kacige? Zapamti, kacigu koristiš zbog tvoje bezbednosti, a ne zbog zakona i policije. Kada je nema na glavi, postoji i jedan skriveni rizik koji vozača može drastično ometati u vožnji. To je stalno osmatranje gde je policija, jer vozač zna da je u prekršaju i skriva se. To značajno skreće pažnju sa primarnog zadatka, a to je bezbedno upravljanje. Tog momenta automatski smanjuješ mogućnost da predvidiš opasnost u saobraćaju. Razmisli dobro o ovakvom ponašanju.

 

slika 11

Izgovor broj 5. Gde da nađem veličinu XXXXXL i nosim naočare za vid? Ok. Postoje i realna ograničenja. Međutim ona su u današnje vreme apsolutno premostiva i nisu izgovor da voziš bez kacige. Prvi je veličina kacige. Znam da se kaciga veličine 5XL ne nalazi često u ponudi dilera moto opreme. Srećom, poslednjih godina mnogi proizvođači kaciga su se speciajlizovali i za ovu problematiku. Dovoljno je da na guglu ukucaš npr: Extra Large Motorcycle Helmets, i eto velikog broja proizvođača, tipova i modela kaciga, u opsegu do  5XL, što odgovara obimu glave od 70 cm. Slično važi i za modele kaciga koji omogućavaju nesmetano korišćenje naočara za vid u toku vožnje. 

slika 12

Izgovor broj 6. Nemam novca za kacigu i opozit: želim da me svi vide na skupom motociklu. Ova dva izgovara se odnose za finansije. Teško je prihvatiti izgovor da je kaciga skupa. Nemački Institut za bezbednost motociklista je napravio jednostavnu kalkulaciju. Uzmimo da je cene kaciga više klase npr. 300 evra. Ukoliko je nosiš 5 godina, računica je jednostavna, potrebno je izdvojiti svega 5 evra mesečno, za ono najvažnije, zdravlje i život. Druga krajnost je želja da svi vide tvoj skup motocikl, jer ukoliko te niko ne vidi dok ga voziš, onda nema efekta kupiti ga. To znači da je kaciga najčešće na laktu. Nemam ništa protiv da se pohvališ, ali to je veoma rizičano ponašanje, koje najčešće košta glave, a i kvari ugled svih motociklista.

slika 13

Evo nas blizu kraja. Na osnovu iskustva u ekspertizi moto nezgoda, shvatio sam da se ovakve greške ne praštaju. Potrebno je samo da primeniš ono što si pročitao i sigurno ćeš biti bezbedniji. Možeš ovo i da preneseš nekom ko se nebezbedno ponaša, spasićeš mu život.

Da podsetimo: kaciga je zakonski obavezna gotovo svuda u svetu i svi zakonodavci su približno jedinstveni kada je reč o homologaciji, zakopčavanju i načinu upotrebe. 

Ukoliko imaš opravdan razlog zašto ne treba nositi kacigu molim te da nam pošalješ u komentaru, jer tokom svih godina nismo uspeli da ga pronađemo. To bi bilo sve. Vidimo se na našem online kursu, gde smo temu o zaštitnoj opremi detaljno obradili.

Važno! Da ne zabororavim. Za stvaranje potpune navike korišćenja odgovarajuće zaštitne kacige i druge zaštitne opreme, neophodno je svega oko 60 dana disciplinovane primene. To je period dovoljan da se stvori rutina korišćenja pre svake vožnje. 

Možda će te zanimati i